Liturgiczna Służba Ołtarza
Kilka Informacji o LSO w naszej parafii
Służba Liturgiczna Ołtarza w Muszynie

Z łaciny słowo minister znaczy pomocnik, tak, więc ministrant to pomocnik przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary Eucharystycznej.

Łacińskie słowo lector (czyt. lektor) oznacza "czytelnik". Zadaniem lektora jest czytanie słowa Bożego, bądź modlitwy wiernych podczas Mszy Świętej.

Każdy ministrant po przejściu odpowiedniego kursu organizowanego w swojej parafii lub w dekanacie i otrzymaniu specjalnego błogosławieństwa powinien być dopuszczony do funkcji lektora.

ZARZĄD LSO MUSZYNA

Opiekun
ks. Piotr Kruczyński
Prezes:
Kamil Majkrzak
Wiceprezes:
Tomasz Kucz

W naszej parafii do Mszy świętych (i innych nabożeństw) służy ok. 50-ciu ministrantów i lektorów. Każdy z nich ma wyznaczone w tygodniu dwa służenia w dni powszednie, oraz jedno w niedzielę, lub jeśli wypadnie jakaś uroczystość.

Ministrantem może zostać każdy chłopak, który już przystąpił do pierwszej Komunii Świętej. Ksiądz Prefekt (jest nim ks Grzegorz) prowadzi na początku każdego roku szkolnego serię zbiórek, na których objaśnia aspirantom (bo tak nazywają się kandydaci na ministrantów) jak wykonywać różne czynności podzczas posługiwania do Eucharystii. Spotkania te mają także charakter katechetyczny. Czynności tych można się jednak nauczyć również poprzez służenie do Mszy wspólnie ze starszymi ministrantami. W naszej parafii każdy aspirant może od razu wyjść przed ołtarz wraz z innymi.

Jeśli chodzi o zbiórki, to nie mamy ich określonych terminów, a jak ksiądz uzna konieczność zwołania jakiejś, lub, że dawno już żadnej nie było, to odpiwiednio wcześniej wywiesza kartkę z taką informacją na tablicy ministrantów w zakrystii. Podczas wakacji raczej nie mamy zbiórek, chyba, że w naprawdę wyjątkowych sytuacjach (w tym roku była jedna nawet pod nieobecność księdza).

Poza służeniami ksiądz i ministranci czasami umawiają się np. na mecze piłki nożnej, albo na ogniska. Czasami też jest organizowana jakaś wycieczka dla ministrantów, a standardowo - raz w roku - kulig.

Grupowi
Grupa I - św.Piotr - Piotr Moszczak
Grupa II - św.Stanisław Kostka - Jarosław Trojan
Grupa III - św.Brat Albert - Paweł Przanowski
Grupa IV - św.Jan Bosco - Damian Szafraniec
Grupa V - św.Jan Ewangelista - Tomasz Majkrzak
Grupa VI - św.Roman Sitko - Krzysztof Przybylski
Grupa VII - św.Stanisław Kostka - wacat

Potrzebujemy nowych ministrantów (zwłaszcza do śpiewu psalmów). Zapraszamy więc wszystkich chętnych, żeby do nas dołączyli. Można się w tej sprawie kontaktować z ks Piotrem.