Pomnik Kardynała Karola Wojtyły
Pomnik Karola Wojtyły - Biskupa w Muszynie

Stowarzyszenie Budowy Pomnika Kardynała Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II w Muszynie oraz Centrum Godnej Starości im. Jana Pawła II w Mieście i Gminie Muszyna zostało założone dnia 24.03.2007. w celu upamiętnienia pobytu kardynała Karola Wojtyły na muszyńskiej ziemi.

Wstępna koncepcja i forma pomnika powstała na podstawie zdjęcia wykonanego przez księdza Zdzisława Lisowskiego przed budynkiem plebanii w Muszynie dokładnie dnia 2.08.1970. i została wstępnie zaakceptowana przez biskupa ordynariusza Wiktora Skworca oraz Komisję Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej podczas spotkania z księdzem prałatem Józefem Wierzbickim i przedstawicielami Stowarzyszenia.

Autorstwo całości projektu powierzono artyście rzeźbiarzowi dr Jackowi Kucaba. Do wstępnego projektu figury Komisja Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej dodała pas kardynalski i krzyż na piersiach, których wprawdzie nie było na zdjęciu wykonanym przez księdza Lisowskiego, jednak wskazują one na godność kardynalską Karola Wojtyły w czasach, kiedy przebywał w Muszynie.

Pomnik Karola Wojtyły - Biskupa w Muszynie

Na pomnik, poza figurą kardynała Wojtyły, składać się będzie niewielki cokół, herb Muszyny, herb kardynalski i tablica z napisem.

Pomnik Karola Wojtyły - Biskupa w Muszynie

Za projekt i rzeźbę zapłacono 25,000 zł, a dnia 21.02.2008. zawarta została umowa z odlewnikiem - panem Zbigniewem Poradą. Koszty związane z odlewem, transportem z podrzeszowskiego Zaczernia i montażem to 34,160 zł.

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 2.08.2008. (sobota). Członkowie Stowarzyszenia liczą na to, że poświęcenia pomnika dokona osobiście biskup ordynariusz Wiktor Skworc.

Także z tej okazji na terenie Amfiteatru "Zapopradzie" odbędzie się koncert grupy wokalno - instrumentalnej z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie, a jako gość specjalny wystąpi Mieczysław Szcześniak.

Pomnik Karola Wojtyły - Biskupa w Muszynie

Drugi etap działalności Stowarzyszenia to nawiązanie współpracy z sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, który zajęcia prowadzi w Muszynie w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 16:00 w Sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury.

Stowarzyszenie wspomaga także wolontariat - powstała już grupa młodzieży składająca się z 25 osób, która pozostaje pod opieką księdza Grzegorza Grycha. Grupa ta przeszła wstępny kurs poprowadzony przez siostrę z Ośrodka Rehabilitacyjno - Readaptacyjno - Misyjnego "Magnificat". Licealiści w grupach 5 - osobowych odwiedzali oddziały dla osób przewlekle chorych, zapoznawali się dokładnie z pracą i obowiązkami wolontariuszy, aby móc podpisać półroczną umowę, dzięki której objęci będą dodatkowym ubezpieczeniem.

Pomnik Karola Wojtyły - Biskupa w Muszynie

Stowarzyszenie Budowy Pomnika Kardynała Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II w Muszynie oraz Centrum Godnej Starości im. Jana Pawła II w Mieście i Gminie Muszyna zwraca się z uprzejmą prośbą o włączenie się w to dzieło. Darowiznę można przekazywać na rachunek w Banku Spółdzielczym Muszyna - Krynica - Zdrój na nr 47 8809 0005 2001 0001 6489 0002.

Tekst - Dobrosława Kurzeja
/na podstawie rozmowy z Panią Małgorzatą Bajorek/