Santo Subito
Czwartego października 2006 roku o godz. 16.00 muszyński Oddział Terenowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego prezesem jest pan Adam Mazur zorganizował w szkolnej jadalni spotkanie pod nazwą „Santo Subito”. Dotyczyło ono osoby naszego Rodaka – Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II.
Został na nie zaproszony Profesor Gabriel Turowski – światowej sławy immunolog. Uczestnicy spotkania siedzieli przy stolikach, na których były ciastka i herbata, a zaproszony Gość stał w takim miejscu, z którego wszyscy mogli go usłyszeć, gdyż nie zostało zorganizowane nagłośnienie.

Profesor należał do grupy studentów zrzeszonych w Duszpasterstwie Akademickim, którym zajmował się ówczesny Ksiądz Karol Wojtyła, zwany w obecnych czasach przez jego członków „wujkiem”. Po zamachu na jego życie (już jako Papieża) Prof. Turowski zasilił także międzynarodowy zespół lekarzy, któremu została powierzona opieka nad nim. Następnie towarzyszył on Papieżowi podczas niektórych z jego licznych pielgrzymek.

Przy takiej znajomości Jana Pawła II był on w stanie przedstawić wiele rzeczy nieznanych przeciętnemu Polakowi. Opowiadał m. in. o niezwykłych okolicznościach związanych z zamachem. Były to fakty: iż kula przeszła ok. milimetra od głównej tętnicy; że miało paść kilka strzałów, lecz broń, z której strzelano zacięła się, co według producenta może zdarzyć się nie częściej, niż raz na kilka milionów strzałów; że w koronie figury Matki Boskiej Fatimskiej znajdował się otwór dokładnie dopasowany do kuli; że w pobliżu przypadkowo znajdowała się karetka; że dyrektor kliniki, który, jak się po jakimś czasie okazało, miał nie do końca sprawną rękę, był w tym czasie nieobecny, przez co operację wykonał inny lekarz; oraz wiele innych.

Poza informacjami o zdarzeniach, jakie miały miejsce po – mówiąc wprost – ocaleniu Papieża przez Matkę Bożą (jak też przyznał sam postrzelony) Profesor opowiadał także o tym, jak Jan Paweł II przygotowywał się do swoich pielgrzymek. M. in. kilka tygodni wcześniej rozpoczynał naukę języka, co mu wystarczało na jego opanowanie. Mówił także o przebiegu pielgrzymek i ogólnie o swojej znajomości z „Wujkiem”. Przy tym można było dowiedzieć się takich rzeczy, jak np. to, iż Papież posiadał umiejętność niezwykle szybkiego czytania. Pewnego dnia nasz Gość dał mu kartkę z tekstem i poprosił, żeby przeczytał, a on na nią spojrzał i mu oddał. Wtedy Profesor powiedział „Wujku (bo Papież prosił, aby nadal tak go nazywał), to dla mnie bardzo ważne”, na co Jan Paweł II odparł „przeczytałem”. Profesor powiedział, że potem pytał go o ten tekst, i okazało się, iż znał go bardzo dokładnie. Opowiadał też, jak ciężko pracował i, że jeśli trzeba było wiele przeczytać, to sam czytał jedną książkę, a przy okazji prosił kogoś, żeby czytał mu na głos drugą. Nasz Rodak był obdarzony ogromną inteligencją, oraz niezwykle podzielną uwagą. Był nawet zdolniejszy niż wielu z nas zdaje sobie sprawę – niemal wszyscy wiedzą, że w szkole radził sobie znakomicie, oraz, że był dobrym profesorem teologii, ale nie wszyscy wiedzą, iż miał aż tak potężny umysł, jak ujawniły to opowiadania Profesora. Często także odmawiał Różaniec (a codziennie modlił się całym) robiąc jednocześnie kilka innych rzeczy, co nie przeszkadzało mu w dogłębnym rozważaniu jego Tajemnic.

Kiedy Profesor skończył nam opowiadać o swojej znajomości z Janem Pawłem II przyszedł czas na indywidualną rozmowę z uczestnikami spotkania. Każdy mógł siąść przy jego stoliku i podyskutować o różnych sprawach. Okazał się on przy tym człowiekiem niezwykle uprzejmym. Jego zainteresowanie wzbudziła nielicznie obecna na spotkaniu młodzież, z którą także porozmawiał. I to nie tylko na tematy związane ze spotkaniem, ale również m. in. o planach na przyszłość. Po jakimś czasie nawet przesłał mi przez pana Mazura wspaniałą książkę, której opracowania był autorem („Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych”) z bardzo miłą dedykacją.

Marcin Byrczak
Dnia 30.04.08 dodał paul33

Aktualności serwisu Ekumeniczno Informacyjnego - Kosciol.pl

- Elegia o starej Europie
- Księża są różni
- Kłótnie a wymiana poglądów
- Białoruski Kościół greckokatolicki
- Karl Rahner a współczesność
Nie mozna połšczyć się z adresem: http://forms.opoka.org.pl/rss.php.